Borovec

Borovec

Borovec

Popis destinace

Borovec – 2. největší bulharské středisko pod nejvyšším pohořím Rila.
Borovec je spolu s Banskem největším a nejznámějším ski resortem v Bulharsku. Je situované ve vyšších polohách než Bansko, na severním svahu pohoří Rila mezi starými borovými lesy v nádherné krajině s dominantní horou Musala, nejvyšší v Bulharsku 2.925 m.n.m . Pohoří Rila neboli Vodní hora díky asi 200 ledovcovým jezerům a minerálním pramenům, které se nacházejí na úpatí hory, kde Borovec leží, je 6. nejvyšším pohořím v Evropě za Kavkazem, Alpami, pohořím Sierra Nevada, Pyrenejemi a horou Etna. Moderní a dobře vybavené středisko nabízí veškerý komfort alpských středisek s perfektními podmínkami pro všechny druhy zimních sportů. 58 km sjezdovek je každodenně upravováno a mají špičkovou úroveň, lanovky vedou přímo z centra střediska. Středisko oproti Bansku je vhodné i pro začátečníky a to díky modré sjezdovce přímo v centru Borovce u největšího hotelu Rila. Zkušené lyžaře příjemně překvapí vyhledávaná sjezdovka Jastrebec s téměř 5 km dlouhou gondolou a s převýšením 1.046 m. V neposlední řadě si tu najdou vyžití i milovníci freeridu a skialpinismu.
Historie Borovce sahá až na přelom 19. a 20. století, kdy zde postavil bulharský princ Ferdinand tři vily a loveckou chatu uprostřed lesů pod masivem Musala. Postupně v 70. a 80. letech minulého století, se Borovec vyvinul v módní lyžařské středisko s hotely, restauracemi se širokou a propracovanou sítí sjezdovek, které se staly brzy cílem zimních sportů v Bulharsku. První sjezdový závod v Borovci se konal v roce 1930 a poprvé se středisko objevilo v alpském kalendáři renomované Mezinárodní lyžařské federace (FIS) v roce 1974.
Sportovní centrum „Bistritsa
“ v Borovci je jedním z největších a nejlepších terénů pro běh na lyžích a biatlon v Bulharsku. Ve středisku se nachází také skokanské můstky.
Letos bude Borovec hostit národní běžeckou soutěž mezi 18. a 20. únorem. Organizátorem akce je „Borosport“ a Bulharská lyžařská federace.

Počasí

BOROVETS WEATHER

Technické parametry

Sjezdové tratě celkem: 58 km
24 km – modrá sjezdovka
29 km – červená sjezdovka
5 km- černá sjezdovka
Přepravní zařízení celkem: 12:
1 x kabinka,
4 x sedačka,
7 x vlek
Nadmořská výška: 1340 - 2550 m.n.m.
Běžecké tratě: 35 km
Snowpark: 1×

Další informace

VZDÁLENOST Z ČR:
• Praha – 1370 km
• Brno – 1170 km (autem 12 h, autobusem 14-16 h)
DOPORUČENÁ TRASA z ČR:
Praha - Brno- Bratislava- Budapešť- Szeged- Novi Sad- Niš- Sofia- Samokov- Borovec

Aktualizace 10. 2. 2021 | 1. Při cestě do Bulharska: Negativní PCR test ne starší než 72 hodin je od 29. 1. 2021 nutný pro vstup do Bulharska. 2. Co musím udělat pro návrat do ČR?
Cestující z této země (jak cizinci, tak čeští občané) musí před cestou do ČR vyplnit
příjezdový formulář a zároveň podstoupit antigenní nebo PCR test, jehož provedení není na začátku cesty starší než 24 hod (antigenní), resp. 72 hod (PCR) a nechat si vystavit písemné potvrzení o výsledku. Následně musí předložit druhý PCR test (antigenní nestačí) provedený v ČR, a to nejpozději do 5 dnů od příjezdu. Výsledek je nutné neprodleně předložit elektronicky příslušné hygienické stanici. Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace. Povinností je také 10 dnů po příjezdu nosit roušku všude mimo domov.
Více aktualizovaných informací naleznete v článku MZV
zde.


BULHARSKÁ MĚNA, PLATBA / VÝBĚR KARTOU, DOKLADY
Místní měnou je bulharský lev, někdy nesprávně skloňovaný jako bulharská leva či levo. Mezinárodní ISO kód (značka) měny je BGN, dříve byl BGL. Za poslední rok se kurz pohybuje těsně pod hranicí 13 až 14 Kč za 1 lev. Bulharský lev se pak dělí na 100 stotinků. Mince jsou raženy v podobě 1, 2, 5, 10, 20, 50 stotinki a 1 lev. Bankovky jsou pak tisknuty v nominálních hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 leva. Platí, že za 1 euro byste měli dostat zhruba 1,8 BGN. Nejvýhodnější směna je však na místě, pokud vám zůstanou eura z některé předchozích cest a nemusíte je měnit v ČR. Bulharský lev je na euro pevně navázán a kurzové rozdíly jsou malé. Platí, že za 1 euro byste měli dostat zhruba 1,8 BGN.

Platba kartou a bankomaty
:
Z našeho pohledu optimální variantou je vybírat z bankomatů, pokud vaše banka neuplatňuje vysoké poplatky za výběr v zahraničí. Platba kartou je bez problému akceptována u většiny hotelů, v supermarketech, lepších restauracích nebo větších obchodech. Obecně vzato ale v Bulharsku kartou zaplatíte na mnohem méně místech než například v ČR, proto je vždy dobré s sebou mít základní hotovost.

V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz. Cestovní pas není nutný ani v případě, že se chystáte do Bulharska
autem. Občanka vám bude stačit při průjezdu všemi tranzitními zeměmi včetně Srbska. Aktuální a úplné informace v případě, že vaše situace není standardní, vám rádi poskytnou na Velvyslanectví Bulharské republiky i v dalších příslušných bulharských úřadech.