Istrie-Premantura

Istrie-Premantura

Istrie-Premantura

Popis destinace

Istrie je stálicí mezi českými turisty mířícími na chorvatský Jadran. Je nám geograficky nejblíže a nikdy nepřestane lákat svým průzračně čistým mořem, zelení borových lesů a množstvím cenných historických památek. Istrijské pobřeží začíná na hranicích se Slovinskem a táhne se od mysu Savudrija na jih Istrie k mysu Kamenjak, kde se otáčí na severovýchod k Rijece. Je to největší, nejnavštěvovanější a nejživější oblast cestovního ruchu na celém chorvatském Jadranu a v celém Chorvatsku vůbec. Na poloostrově Istrie žije přes 200 tisíc obyvatel, z toho 65 tisíc v největším městě a hlavním hospodářském středisku Pula. Koncem první světové války připadla Istrie podle mírových smluv Itálii, přestože tu žilo třikrát více Chorvatů a Slovinců než Italů a slovanské obyvatelstvo bylo v Istrii doma již od stěhování národů. Po druhé světové válce připadla Istrie po dlouhých jednáních nakonec Jugoslávii. Po jejím rozpadu se Istrie stala součástí samostatného Chorvatska a malá část na severu patří Slovinsku. Poloze na křižovatce kultur odpovídá i lokální kuchyně, kde jsou lehká jídla středomořského typu silně ovlivněná zejména italskou gastronomií doplněna masitými pokrmy původem z hornatého balkánského vnitrozemí. Vše je doplněno vynikajícími víny místní provenience, z nichž mnohá mohou směle konkurovat zavedeným vínům italským.


V posledních 35 letech vyrostla na západním pobřeží Istrie velmi rozsáhlá a neobyčejně rušná letoviska, která na sebe těsně navazují a táhnou se často v délce 10 až 20 kilometrů podél moře. Celková kapacita hotelů na západoistrijském pobřeží přesahuje 230 tisíc lůžek. V posledních deseti letech došlo v Istrii k výrazné modernizaci hotelů a apartmánů, případně k jejich úplné přestavbě, zvýšil se počet bazénů, u mnohých nechybí animační programy pro děti i dospělé. Kamenité istrijské pláže byly doplněny betonovými plošinami a terasami pro opalování. Na pobřeží byly navezeny oblázky a drobné kamínky, případně hrubý písek. Na pobřeží Istrie je řada krásných měst antického nebo benátského původu a každé si uchovalo vlastní osobitost. A nelze přitom pominout ani dosud málo známé vnitrozemí Istrie, plné cenných památek minulosti a působivé svým neporušeným středověkým rázem.


PREMANTURA
- 11 km jižně pod Pulou leží unikátní rezervace Kamenjak a malebná Premantura, nejjižnější bašta Istrie. Přírodní rezervace okouzluje vápencovými skalisky s romantickými oblázkovými plážemi, na jaře zde roste 35 kvetoucích druhů divokých orchidejí. Kamenjak tvoří výběžek s 33 km členitého pobřeží s plážemi a piniovými háji. Moře se salinitou 39 promile a vysokou koncentrací léčivých minerálů má blahodárný vliv na pokožku, dýchací a pohybové ústrojí. Premantura je rájem potápěčů a na podzim dějištěm windsurfových soutěží. Koupání je možné na klidném moři po obou stranách i na jižním mysu poloostrova, na krásných oblázkových nebo divokých skalnatých plážích. Medulin je malé rybářské městečko, vzdálené pouhých několik kilometrů od Puly, které v posledních desetiletích silně rozvinulo turistický potenciál a vyvinulo se ve významné turistické centrum Istrie a Chorvatska. Se salinitou 39 promile a vysokou koncentrací léčivých minerálů má mořská voda i ovzduší v oblasti Medulinu blahodárný vliv na pokožku, dýchací a pohybové ústrojí. Předností rušného letoviska jsou kvalitní hotely s bazény a širokou škálou služeb, nadstandardní úroveň apartmánového ubytování a místní pestré kulturní, sportovní a společenské možnosti.

Vzdálenost z Brna 721 km, z Prahy 783 km.

APARTMÁNOVÝ DŮM MARA - Istrie-Premantura

APARTMÁNOVÝ DŮM MARA

Vlastní
Bez stravování
Další termíny od 4 990
APARTMÁNOVÝ DŮM KOVAČ - Istrie-Premantura

APARTMÁNOVÝ DŮM KOVAČ

Autokarem | Vlastní
Bez stravování
Další termíny od 1 990
APARTMÁNOVÝ DŮM SLIPPY - Istrie-Premantura

APARTMÁNOVÝ DŮM SLIPPY

Vlastní
Další termíny od 10 490