Lyžování v Itálii- nová nařízení od 1.1.!

1. 1. 2022 vstupují v platnost nová nařízení týkající se lyžování v Itálii. 

A) POJIŠTĚNÍ ODPOVĚDNOSTI LYŽAŘŮ V ITÁLII

Podle nově platných předpisů musí mít lyžaři využívající italské sjezdovky od 1. ledna 2022 platné pojištění odpovědnosti za škodu nebo újmu způsobenou třetím osobám nebo majetku (RCT).
Lyžařské areály musí uživatelům při zakoupení skipasu poskytnout možnost zakoupení pojištění občanskoprávní odpovědnosti za škody způsobené na osobách nebo věcech.
Kdo již vlastní pojištění nemá, může si ho tedy sjednat společně s nákupem skipasu. U koho bude po 1. lednu 2022 při kontrole zjištěno, že nemá sjednané pojištění RCT, bude muset odevzdat skipas a uhradit správní pokutu ve výši od 100 do 150 Eur. Není stanoven žádný minimální pojistný limit a není ani stanovena povinnost prokazovat se dokladem o pojištění – platí presumpce, že nákupem skipasu (i naším prostřednictvím) klient "čestně prohlašuje", že pojištěn je.
Klienti, kteří jsou naším prostřednictvím pojištěni u pojišťovny UNIQA, mají pojištění RCT zahrnuto ve všech typech nabízených pojistek.
Na trhu je velké množství typů pojistek (např. i jako součást  platebních karet), ne všechny však zahrnují i pojištění odpovědnosti. Před odjezdem na lyžařskou dovolenou v Itálii je třeba, aby si klient zkontroloval, zda jeho pojistka pojištění odpovědnosti za škodu vůči třetím osobám obsahuje.

B) ALKOHOL NA SVAHU

Mezi pravidly, jež vstoupí v Itálii v platnost 1. ledna 2022 v důsledku legislativní vyhlášky číslo 40 z 28. února 2021, která stanoví i povinnost pojištění RCT pro návštěvníky sjezdovek, bude také testování na alkohol na sjezdovkách a posunutí hranice povinného nošení helem na sjezdovkách ze 14 na 18 let věku.

V praxi bude test na alkohol probíhat jako u řidičů automobilů, vzhledem k tomu, že článek 31 vyhlášky konkrétně odkazuje na zákon o silničním provozu:

1. Je zakázáno lyžovat v opilosti v důsledku požití alkoholických nápojů a toxikologických látek.
2. Zjišťovací orgány mohou podrobit lyžaře neinvazivním testům prostřednictvím přenosných zařízení.
3. Pokud vyhodnocení testů přinesla pozitivní výsledek nebo pokud je z jiného důvodu důvod se domnívat, že lyžař je ve stavu psychofyzické změny způsobené vlivem alkoholu nebo drog, zjišťující orgány mají právo doprovodit osobu na nejbližší úřad nebo velitelství.

Kdo může provést zkoušku na alkohol na sjezdovce:
státní policie, karabiniéři, finanční policie a také místní policejní sbor při výkonu služby v lyžařských střediscích 

Následky pozitivního testu na alkohol na sjezdovkách:
každému, kdo by byl na sjezdovkách shledán ve stavu opilosti nebo toxikologické psychofyzické změny, hrozí sankce od pokuty až po zatčení v závislosti na závažnosti.

1. hladina vyšší než 0,5 g/l a nižší než 0,8 g/l:
pokuta až 2 125 EUR; 

2. hladina vyšší než 0,8 g/l a nižší než 1,5 g/l:
pokuta až 3 200 EUR;
zatčení až 6 měsíců;

3. hladina vyšší než 1,5 g/l:
pokuta až 6 000 EUR;
zatčení od 6 měsíců do 1 roku; 

C)POVINNOST NOSIT PŘILBU AŽ DO 18 LET (namísto dosavadních 14 ti let) Při provozování alpského lyžování, snowboardingu, telemarkingu a sáňkování jsou osoby mladší osmnácti let povinny nosit ochrannou přilbu. Je důležité, aby přilba vyhovovala technickým požadavkům obsaženým v normě UNI EN 1077: 2008 a měla označení CE.
Norma UNI EN 1077: 2008 zahrnuje dvě různé třídy ochrany: třídu A a třídu B. Přilby třídy A jsou vhodnější pro ty, kteří provozují sport na závodní úrovni, zatímco přilby třídy B jsou navrženy pro ty, kteří provozují zimní sporty v menším rozsahu, méně náročným způsobem a s menší frekvencí.
Osoba odpovědná za porušení těchto ustanovení podléhá správní sankci od 100 do 150 Eur.
Každý, kdo prodá ochranné přilby typu, který neodpovídá platným charakteristikám, podléhá správní sankci od 500 Eur do 5 000 Eur. Účinnost zákona je od 1. ledna 2022.
 

 

Sdílet

Poslední aktuality

POZOR! Přestěhovali jsem se na Lidickou!
HURÁ „VEN“! ITÁLIE JE READY! ☀️☀️☀️
LYŽAŘSKÉ ZÁJEZDY V PRODEJI
Hledáme novou posilu do týmu!
Novinka v nabídce - Palmovka
Monte Lussari- Tarvisio- léto 2022