Bansko

Bansko

Bansko

Popis destinace

Mimořádná doba si žádá mimořádné výzvy! Také by vás ještě před pár měsíci nenapadlo přemýšlet o ne zcela tradičním lyžování v Bulharsku? Slalom už neznamená jen precizně řezat oblouky mezi branami na upravené pistě, ale i slalom mezi vládními opatřeními a možnostmi, kam vlastně lze na lyže vyrazit. Aktuálně si jinde bez karantény nezalyžujete než v Bulharsku, některé země jako Itálie, Francie a Německo letos ani skiareály neotevřou, Švýcarko a Rakousko víceméně jen pro místní. Jenže lyžování je nejen sport na zdravém vzduchu, životní styl už od dětství, ale zejména vášeň a touha sjet první varhánkovou stopu, stát první u turniketu a hoblovat svahy dokud tě stehna nepálí. Mapa cestovatele přináší nové obzory, takový nový slalom- kam se tedy dá v této nelehké době jet zalyžovat? Nezbývá než vyrazit do Bulharska- zdá se to jako šílené, ale z osobní zkušenosti mohu doporučit. Ano cesta je dlouhá a musíte absolvovat 3 testy, ale já rozhodně nelituji a za to vše to stálo a zůstaly jen nádherné vzpomínky na krásné svahy, pohostinnost a překvapivě vysokou úroveň moderního skiarálu. 

BULHARSKO…úlet, ale proč ne? Místo italského aperolu ochutnávat tradiční vinnou pálenku rakiji či mastiku z anýzu za férové ceny? Bulharsko už dávno není žádný retro hráč v podobě pomalých sedaček, kdy jste mohli přečíst kus knihy než jste se dokodrcali na vrchol, ale slušný konkurent moderních alpských středisek. Jen posuďte sami, zda níže popsané parametry střediska umí přesvědčit i zdatného lyžaře.
26.1. večer bohužel bulharská vláda, vyhlásila, že od 29. 1. 2021 musí mít všichni
cestující při vstupu do Bulharska negativní PCR test ne starší než 72
hodin. 
Je to nepříjemné, nicméně platí, že 🟢
Bulharsko je aktuálně jedinou dostupnou zemí s perfektním lyžařským
střediskem v plném provozu (75 km tratí) s otevřenými hotely! Takže
pokud chceme na vícedenní lyžařskou dovolenou, čerstvý horský vzduch,
perfektní ubytování u lanovky, budeme muset tuhle povinnost překousnout.
 


Tipy a výhody střediska Bansko


Bansko ležící v bulharském pohoří Pirin je oceněné World Ski Awards jako „Nejlepší skiresort Bulharska. O kvalitě zdejšího lyžování svědčí pořádání Světového poháru v lyžování (již od sezóny 2007) a snowboardingu. Bulharské hory Pirin a Rila jsou v poslední době vnímány jako vhodná alternativa alpských středisek už jen pro rozsáhlou modernizaci přepravních zařízení, ale i pro dostatečné možnosti vyžití pro skialpinisty, milovníky sněžnic a pro nekonečné freeridy. Na konci února (27.2. a 28.2.) středisko hostilo Světový pohár v alpském lyžování mužů (Super-G a obří slalom). Lyžařské středisko se dá povahou popsat jako "větší Paganella v Itálii", i když svou náročností není vhodné pro úplné začátečníky. Nepochybně nejatraktivnější a nejnáročnější tratí je „Tomba“ designovaná samotným Albertem Tombou jako dějiště závodů Světového poháru FIS. Na své si přijdou i vyznavači jízdy na snowboardu, středisko nabízí Fun Park s množstvím kvalitních překážek. O kvalitní přesuny lyžařů se stará moderní páteřní kabinová lanovka Doppelmayr a dalších 13 kapacitních a rychlých přepravních zařízení. Celková atmosféra bulharských hor je velmi přívětivá a přístup místních lidí nadstandardně přátelský. Více jak 7 tisícové městečko Bansko si pečlivě zachovává své historické charisma s dlážděnými ulicemi a kamennými domy.

 

Počasí

BANSKO WEATHER

Technické parametry

Sjezdové tratě: celkem 75,1 km
Nadmořská výška: 990–2 560 m.n.m.
Umělé zasněžování: 60 km
Černé sjezdovky: 18,8 km
Červené sjezdovky: 30 km
Modré sjezdovky: 26,3 km
Běžecké tratě: 5 km
Kabinové lanovky: 1
Sedačkové lanovky: 9
Vleky: 4
Přepravní kapacita: 23 000 os./hod
Snowparky: 1 (dějiště Evropského snowboardového poháru)

Další informace

VZDÁLENOST Z ČR: • Praha – 1420 km • Brno – 1220 km (autem 12 h, autobusem 14-16 h)

CESTA DO BULHARSKA
Před cestou doporučujeme zakoupit elektronické dálniční známky ještě z domova, ušetříte tak na cestě spoustu času a pátrání.
Dálniční známky lze koupit předem do všech států kromě Srbska, kde jsou klasická platidla a zaplatíte hotově v EUR (úsek do Bělehradu 5,50 €/ 1 cesta a potom z Bělehradu na hranice s Bulharskem pak 11,50 €/ 1 cesta). Cesta do Bulharska vede přes Slovensko: eznamka SK (10 €/10 ti denní), dále Maďarsko: známka kategorieD1 (cca 10 €/ 10 ti denní), dále přes Srbsko (platidla) a Bulharsko eznámka Bulharsko (cca 200 Kč/ 8 denní):
Vaše trasa povede CZ - Bratislava - Györ - Budapešť - Novi Sad - Bělehrad - Niš - Sofie - Bansko. Cesta vede téměř výhradně po dálnici kromě malého úseku za bulharskými hranicemi, kde je dálnice ve výstavbě a potom asi 30 km před Banskem. Benzinové pumpy jsou všude po trase a ceny se nijak výrazně neliší od cen v České republice, samozřejmě doporučujeme natankovat pokud lze mimo dálnici nebo pak v samotném Bansku.

Aktualizace 10. 2. 2021 | 1. Při cestě do Bulharska: Negativní PCR test ne starší než 72 hodin je od 29. 1. 2021 nutný pro vstup do Bulharska. 2. Co musím udělat pro návrat do ČR?
Cestující z této země (jak cizinci, tak čeští občané) musí před cestou do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň podstoupit antigenní nebo PCR test, jehož provedení není na začátku cesty starší než 24 hod (antigenní), resp. 72 hod (PCR) a nechat si vystavit písemné potvrzení o výsledku. Následně musí předložit druhý PCR test (antigenní nestačí) provedený v ČR, a to nejpozději do 5 dnů od příjezdu. Výsledek je nutné neprodleně předložit elektronicky příslušné hygienické stanici. Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace. Povinností je také 10 dnů po příjezdu nosit roušku všude mimo domov.
Více aktualizovaných informací naleznete v článku MZV zde.

BULHRASKÁ MĚNA, PLATBA / VÝBĚR KARTOU, DOKLADY. Místní měnou je bulharský lev, někdy nesprávně skloňovaný jako bulharská leva či levo. Mezinárodní ISO kód (značka) měny je BGN, dříve byl BGL. Za poslední rok se kurz pohybuje těsně pod hranicí 13 až 14 Kč za 1 lev. Bulharský lev se pak dělí na 100 stotinků. Mince jsou raženy v podobě 1, 2, 5, 10, 20, 50 stotinki a 1 lev. Bankovky jsou pak tisknuty v nominálních hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 leva.
Platí, že za 1 euro byste měli dostat zhruba 1,8 BGN. Nejvýhodnější směna je však na místě, pokud vám zůstanou eura z některé předchozích cest a nemusíte je měnit v ČR. Bulharský lev je na euro pevně navázán a kurzové rozdíly jsou malé. Platí, že za 1 euro byste měli dostat zhruba 1,8 BGN.
Platba kartou a bankomaty: Z našeho pohledu optimální variantou je vybírat z bankomatů, pokud vaše banka neuplatňuje vysoké poplatky za výběr v zahraničí. Platba kartou je bez problému akceptována u většiny hotelů, v supermarketech, lepších restauracích nebo větších obchodech. Obecně vzato ale v Bulharsku kartou zaplatíte na mnohem méně místech než například v ČR, proto je vždy dobré s sebou mít základní hotovost.

V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz. Cestovní pas není nutný ani v případě, že se chystáte do Bulharska autem. Občanka vám bude stačit při průjezdu všemi tranzitními zeměmi včetně Srbska. Aktuální a úplné informace v případě, že vaše situace není standardní, vám rádi poskytnou na Velvyslanectví Bulharské republiky i v dalších příslušných bulharských úřadech