Forni di Sopra

Forni di Sopra

Forni di Sopra

Popis destinace

Možná neprávem jsme tak dlouho zůstávali lhostejní k další lyžařské oblasti regionu Friuli Venezia Giulia, protože před 8mi lety jsme nasadili lyže, prozkoumali toto malebné místo mezi Carnii a Cadore a byli velmi mile překvapeni. Představujeme Vám kouzelné horské městečko dýchající historii, opředeno legendami a dávnými příběhy, které se dostalo jako součást Friulanských Dolomit 27.6.2009 až na seznam nádherných míst zapsaných do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. A stejně jako má toto místo velký význam z hlediska životního prostředí, je také destinací pro ty, kdo milují zimní sporty. Nabízí 469 000 m² lyžařské plochy rozprostírající se na 2 stranách údolí. Propojenost zajišťují místní skibusy zdarma. Začátečníkům je věnovaná část na úbočí hory Davost, naopak zkušenější se mohou poprat se zpravidla červenými tratěmi na straně Varmost. Ačkoliv středisko patří co do počtu kilometrů sjezdovek k menším areálům, zajímavostí je nejdelší sjezd ve Friuli Skiregionu až o úctyhodné délce 7 km! Předloňskou novinkou je sjezdovka 3a "Plan dai Pos" o délce 700 m, jako další varianta sjezdovky Varmost 3. Tato sjezdovka je klasifikována jako červená, tedy střední obtížnost a napojuje lépe také cestu do restaurace. Forni di Sopra investuje také mnoho do bezpečnosti, dalším krokem je tak pro zimu 2021 upevnění na sedačku Varmost 2 zábran tzv. Kid-Stop, které lépe ochrání malé lyžaře proti vyklouznutí ze sedačky. Status komplexního střediska doplňuje opravdu bohatá možnost polyžařského vyžití. Na své si tu přijdou běžkaři na částečně osvětleném okruhu s doslova pohádkovými výhledy v okolí řeky Tagliamento. Okruh je součástí Dolomiti Nordic Ski zahrnující nejoblíbenější okruhy v Dolomitech. V zimě 2021 se otevřel turistům nový běžkařský okruh o délce 800 m (Laghetti Val) u sedačky Varmost 1 a v těsné blízkosti nádherné typické restaurace la Suita.  Čím dál modernější skialpinismus má i zde své zastoupení v podobě četných tras právě pro jeho nadšence. A asi nejvíce se tu myslí na rodiny s dětmi, pro které je Forni di Sopra více jak stvořené. Mírné sjezdovky s pojízdnými koberci, lyžařskou školou, Fantasy snow park s nafukovadly a sáňkařskou dráhou a samozřejmě nechybějící občerstvovací bary s prosluněnými terasami a přátelskou italskou atmosférou. Opodál také najdete nový krytý bruslařský areál a to vše na straně Davost, která je právě určená začátečníkům nebo dětem.  Upozorňujeme, že v celém středisku Forni di Sopra byla zavedená pobytová taxa 1,5 - 2 euro podle kategorizace ubytování;/noc/osoba od 10 let. Jedná se o povinný příplatek pro každou osobu od 10 let, který je hrazen na místě v ubytování.

Tipy a výhody střediska- všechny děti do 7 let (narozené 2018 a mladší) lyžují zcela ZDARMA!
- junioři 2017 -2006  mají skipas za vynikající ceny- zkrácené pobyty ušité na míru za více než příznivé podmínky!
- slušná maximální nadmořská výška převyšující 2000 m.n.m
- opravdu kvalitní nový částečně krytý bruslařský areál!
- nádherné horské městečko a unikátní výhledy do okolí
- 7 km červená sjezdovka i pro ty náročnější lyžaře!
- Fantasy snow park aneb spousta legrace pro nejmenší na sněhu!
- 615 km z Brna aneb stejná vzdálenost jako do Ravascletta
- Vynikající podmínky pro běžkování
- NOVINKA: každé úterý od 17.00 do 21.30 h noční skialpinismus nebo výstup na sněžnicích na sjezdovce Varmost (nutno zakoupit vstupenku "Skialp by Night").s možností povečeřet v horské chatě Rifugio Baita Som Picol (1450 m.n.m.)
- skibus v ceně skipasu: 8.30-12.30 a 13.30-16.30 h
- oblíbený hotel Posta *** se saunou!

Počasí

FORNI DI SOPRA WEATHER

Technické parametry

Technické parametry střediska Forni di Sopra:
Umělé zasněžování: 100% lyžařských tratí
Celková délka sjezdových tratí v km: 16,6
Počty sjezdových tratí v km dle náročností: 1 km zelená, 2 km modrá, 12,1 km červená, 1,5 km černá
Počet sjezdových tratí v ks: 15,5
Počty sjezdových tratí v ks dle náročnosti: 1 zelená, 2 modré, 11 červených, 1,5 černých
Nadmořská výška střediska: 880 – 2067 m.n.m.
Počet běžkařských tratí v km: 13 (z toho 2 km osvětlené a 3,3 km uměle vysněžované)
Počet přepravních zařízení v ks: 7
Druhy a rozlišení přepravních zařízení v ks: 4 sedačky, 1 lyžařský vlek, 2 pojizdné koberce
Nejdelší sjezdovka / v km: Varmost/ 7 (Varmost 1 + Varmost 2 + Varmost 3)
Lyžařské převýšení v m: 1187
Další služby: Fantasy snow park pro děti, cvičné plácky pro výuku, sáňkařská dráha, lyžařská škola, půjčovny lyžařského a snowboardového vybavení, krytý bazén (25 m), fitness, horolezecká stěna, taneční sál, tělocvična na míčové sporty, bruslení, skialpinismus

Další informace

Místní vzdálenosti:
Forni di Sopra – dálnice: 46 km
Forni di Sopra – Ravascletto: 53 km
Forni di Sopra – Tarvisio: 102 km
Forni di Sopra – Sella Nevea: 86 km
Forni di Sopra – Piancavallo: 104 km
Forni di Sopra – Sappada: 46 km
Forni di Sopra – Cortina d´Ampezzo: 64 km

Vzdálenost z ČR:
Forni di Sopra- Brno: 615 km
Forni di Sopra- Praha: 698 km